Pomáháme snižovat plýtvání potravinami

Naposledy aktualizováno 28.08.2020 11:48


Věděli jste, že vyhodíme 1/3 veškerého jídla, které kupujeme? Co kdybyste proměnili zbytky v chutné jídlo?


Je možné vyhnout se plýtvání potravinami?

Dvě hlavní příčiny potravinového odpadu jsou způsobeny hlavně ztrátou vody a špatným skladováním. To vede ke změně vzhledu a ke změně textury výrobků. Náš odpad lze rozdělit do tří kategorií: je možné se mu vyhnout, nelze se mu vyhnout a případně se mu lze vyhnout.

60% odpadu je možné se vyhnout - potraviny, které by mohly být snědeny, pokud by se s nimi nakládalo lépe.
19% je nevyhnutelné - věci jako čajové sáčky a kuřecí kosti.


Recepty ke snížení plýtvání potravinami

20% odpadu je klasifikováno jako "lze se mu vyhnout". Patří sem jídlo, které zde vidíte: bramborové slupky, stonky brokolice a listové ořezky.

Mohou být konzumovány a užívány, pokud jsou správně připraveny. Zde je návod, jak tento odpad proměnit v chuť:

Bramborové lupínky

Červená řepa Pesto

Brokolicový salát


Praktický průvodce - nejlepší podmínky pro různé druhy potravin

  • Přeložte nejstarší potraviny ze zadní části chladničky dopředu, takže položky, které je třeba nejprve použít, jsou nejviditelnější.
  • Zabalte všechny předměty, které mají silný zápach nebo vysoký obsah vlhkosti.
  • Ovoce a zeleninu skladujte v zásuvkách, kde zachycená vlhkost pomáhá uchovat kvalitu potravin po delší dobu. Většina ovoce a zeleniny by měla být skladována při nízké teplotě a vysoké vlhkosti.
  • Zabalte syrové maso a drůbež bezpečně, aby nedocházelo k úniku a kontaminaci jiných potravin nebo povrchů. Veškeré maso, které má být skladováno déle než dva dny, by mělo být zmrazeno.
  • Máslo a sýr: měly by být umístěny ve speciálních vzduchotěsných obalech nebo zabaleny do hliníkových fólií nebo polyetylénových sáčků, aby se eliminovalo co nejvíce vzduchu.
Zhodnoťte svůj spotřebič
Zhodnoťte svůj spotřebič

Váš názor je pro nás důležitý. Ceníme si každé recenze, která hodnotí používání spotřebiče a výsledky, jichž dosahuje. Budeme proto rádi, pokud se i vy podělíte o své zkušenosti se spotřebičem.