Čistý koberec

Čistý koberec

Jak mít dokonale čistý koberec

Koberce vnášejí do interiéru pocit tepla a útulnosti. Bohužel jsou také hlavními lapači prachu a alergenů. Čím vyšší vlas, tím více nečistot v nich zůstává. Vyžadují proto pravidelnou a důkladnou údržbu. Naučíme vás, jak správně vysávat koberec.

Výběr vysavače

Ať už si domů přinesete sáčkový, bezsáčkový, tyčový, nebo robotický, měl by mít dostatečně silný sací výkon a účinnou filtraci. Vysavače určené pro alergiky mají obvykle vylepšené filtry, sáčky nebo hubice, které zachytí ještě více prachu a alergenů a nepustí je zpět do ovzduší. Vysávat koberce byste měli pravidelně alespoň 2x týdně. Zabráníte tak pronikání nečistot a roztočů hluboko do koberců, odkud je budete hůře dostávat pryč.

Pravidla vysávání

Než vezmete do ruky vysavač, utřete prach a ukliďte odkládací plochy. Ctěte pravidlo od shora dolů. Používejte hubici na koberce a mějte kartáč ve správném nastavení, aby bylo nasávání co nejúčinnější. Křižujte koberec pomalými tahy sem a tam. Jedině tak nadzdvihnete všechna vlákna a vysajete maximum špíny. Používejte nástavce, ať se dostanete co nejblíže k lištám nebo nábytku.

Nesnižujte výkon svého vysavače

Pokud nemáte rotační kartáč se samočisticí funkcí, pravidelně z kartáče odstraňujte namotané vlasy, chlupy a nitě z koberců. Sací výkon klesá také s plným prachovým sáčkem. Vyměňte ho, jakmile je ze ¾ naplněný. Po pěti vyměněných sáčcích dejte nové mikrofiltry a jednou za rok pořiďte nový HEPA filtr. U bezsáčkových vysavačů nemá plnost nádoby vliv na sací výkon. Čím větší nádoba, tím méně často ji musíte vysypávat.