11 hlavních rozdílů mezi pračkou s předním a vrchním plněním 

Až budete vybírat do své domácnosti novou pračku, myslete na to, že zvolený model bude mít velký vliv na to, jak pohodlně se vám bude prát. Jak se rozhodnout mezi vrchem a předem plněnými modely praček? Obě varianty mají své výhody a nevýhody.

V tomto průvodci najdete 11 nejdůležitějších rozdílů mezi nimi. Ať už volíte podle výkonu, snadnosti použití, nebo úspory energie, s výběrem nového spotřebiče vám pomůžeme.

A front load washing machine beside a top load

Základní informace o předem a vrchem plněných pračkách

Abyste se mohli správně rozhodnout, která z variant je pro vás vhodnější, musíte vědět, jak každá z nich funguje.
 

Vrchem plněné pračky 

Výhodou vrchem plněné pračky je její snadná obsluha. Díky dveřím v horní části spotřebiče se při plnění či vyndávání nemusíte ohýbat. Velkým benefitem je i to, že do ní můžete prádlo přidávat během pracího cyklu – což je velmi praktické, když si po zapnutí pračky vzpomenete, že potřebujete ještě něco vyprat.
 

Předem plněné pračky

Pračka s předním plněním má dvířka směřující dopředu, která se otevírají na boku bubnu. Mezi předem plněnými pračkami najdete ty nejvyspělejší modely praček. Jsou efektivní a vybavené širokou škálou funkcí, které dokáží prací cyklus přizpůsobit vašim potřebám. 
 
Každý z modelů, ať už předem, či vrchem plněný, má svoje výhody. Vyberte si tu, která bude nejvíce ladit s potřebami vaší domácnosti a zjednodušte si péči o prádlo.

 

11 hlavních rozdílů mezi pračkou s vrchním a předním plněním

1. Design a vzhled
 
Nejvýraznější rozdíl mezi předem a vrchem plněnými pračkami je jejich vzhled.
Předem plněné pračky jsou vybaveny skleněnými dveřmi, díky kterým můžete nahlédnout do rotujícího světa praného prádla. Naproti tomu vrchem plněné modely mají elegantnější a minimalističtější vzhled.

2. Velikost náplně
 
Vrchem plněné pračky mají sice uhlazenější design, ale i menší kapacitu bubnu. Díky menšímu rozměru však lépe zapadnout do omezeného prostoru.
 
Předem plněné pračky mají větší kapacitu. V jednom cyklu vyperou více prádla, takže jsou vhodnější do větších nebo rušnějších domácností.

3. Efektivní hospodaření s vodou a energií
 
Předem plněné pračky spotřebují méně vody a jsou více energeticky úsporné. Přestože vyperou více prádla, jejich spotřeba je oproti vrchem plněným pračkám přibližně třetinová. Vyspělé možnosti nastavení úspory energie vám umožní snížit spotřebu energie, a přesto mít dokonale čisté prádlo.
 
4. Výsledky praní
 
Účinnosti praní vaší příští pračky je pří výběru naprosto zásadní. Jestli se ptáte, zda je předem plněná pračka účinnější než vrchem plněná, tak v mnoha případech je odpověď ano. Pokročilý pohyb bubnu praček s předním plněním efektivněji odstraňuje nečistoty a skvrny a zajišťuje tak vynikající výsledky praní u mnoha druhů materiálů.

V porovnáním s tím vrchem plněné pračky používají krouživý pohyb bubnu. Ten může oblečení tlačit k sobě, takže jsou méně účinné při praní objemnějšího prádla, jako jsou zimní kabáty a polštáře.  

5. Délka pracích cyklů – když chcete mít rychlé výsledky

Vrchem plněné pračky jsou všeobecně rychlejší. Obvykle vyperou za 20 až 35 minut. Jsou tak ideální volbou, když perete často a nechcete čekat.  

Předem plněné pračky perou v jednom cyklu přibližně hodinu. Delší praní je způsobené procesem jejich praní: je to kombinace otáčení bubnu s nízkou hladinou vody a pracího prostředku pro důkladné vyčištění vašeho prádla. 
 
Mezi nejnovější chytré domácí spotřebiče patří pokročilé pračky s předním plněním. Nabízejí kratší prací programy, které se přizpůsobí vložené náplni. Pro větší flexibilitu a dokonalý výsledek praní.

6. Rychlost odstřeďování a vypouštění vody pro efektivnější sušení
 
Rychlost odstřeďování u předem a vrchem plněných praček určuje, jak důkladně je prádlo připravené k sušení.

Předem plněné pračky nabízejí odstřeďování při nesrovnatelně vyšších otáčkách, průměrně okolo 1500 otáček za minutu. Vrchem plněné pračky obvykle používají okolo 600 otáček za minutu.

Proč jsou tato čísla důležitá? Rychlejší otáčení bubnu zajišťuje více odstředěné vody z oblečení. V praxi to znamená, že oblečení z předem plněné pračky je méně mokré a suší se kratší dobu. Pokud používáte sušičku, spotřebujete na sušení méně energie.

7. Úroveň hluku a vibrací – hledejte tichého pomocníka
 
Hlučnost pračky může být pro domácí pohodu velmi důležitá. Zejména, pokud žijete v domácnosti, kde se pere často. Kdo tedy v této kategorii vítězí?
Předem plněné pračky jsou tišší. Při používání produkují méně vibrací, takže je oceníte, pokud bydlíte v bytě, v přízemních domech nebo pokud je pračka umístěná v blízkosti ložnice. 
 
Předem plněné pračky mají tendenci být při práci hlučnější a mají sklony více vibrovat.

8. Bez plísně a zápachu
 
Při volbě mezi vrchem a předem plněnou pračkou uvažujte i nad tím, který z modelů je náchylnější k zápachům a plísním.
 
Předem plněné pračky mají dveře opatřené kvalitní těsnicí gumou, o kterou je třeba více pečovat. Pravidelné čištění je prevencí vzniku plísní, které se mohou tvořit okolo dveří, a přispívá ke zdravějšímu prostředí pro vaše prádlo.
 
Naproti tomu u vrchem plněných praček se problémy s plísněmi přirozeně nevyskytují, protože nemají těsnění, kde by se mohla zdržovat voda. Vrchem plněné pračky na rozdíl od předem plněných praček tedy není třeba pravidelně čistit.
 
Ať už si vyberete jakýkoli model, oba jsou navrženy tak, aby vám usnadnily a zefektivnily praní. Perou pračky s předním plněním lépe? Mohou mít lepší výkon. Jsou však pračky s horním plněním jednodušší na údržbu? Určitě mají své výhody. Při porovnávání pračky s předním a horním plněním zvažte, co je pro vaši domácnost nejlepší. 

9. Údržba a opravy pro dlouhou životnost
 
Typ pračky, který si vyberete, ovlivní četnost nutných oprav a pravidelné údržby spotřebiče.
 
Vrchem plněné pračky je obecně levnější opravit, a pokud se rozhodnete je opravit sami, je to mnohem snadnější.
 
Pračky s předním plněním jsou vybaveny pokročilejšími funkcemi, a proto je vhodnější využít služeb odborníků.   

Správný servis a opravy zajistí optimální výkon a prodlouží životnost spotřebiče.  Tím přispívají k udržitelnějšímu přístupu k nákupu a výměně domácích spotřebičů. 

10. Pohodlí a snadné použití

Velkou výhodou vrchem plněných praček je, že do nich vkládáte prádlo shora, a to klidně i uprostřed pracího cyklu. To určitě ocení kdokoliv, kdo má potíže při s koleny či zády a ohýbání mu dělá problémy. 
 
Pračky s předním plněním nabízejí pokročilé možnosti nastavení, jako je odložený start, kdy posunete začátek pracího cyklu na dobu, která vám více vyhovuje. To se hodí i v případě, že chcete spustit prací cyklus uprostřed noci, kdy jsou ceny energie často nejnižší.

11. Cena a chytré investice do budoucnosti

Při nákupu nové pračky je třeba najít rovnováhu mezi vstupní investicí a dlouhodobou úsporou. 
 
Předem plněné pračky jsou sice dražší, ale jsou navržené tak, aby šetřily energii a vodu. Jejich provoz je tak levnější, což v budoucnosti oceníte při placení účtů. 
Přesto je ale důležité zohlednit váš rozpočet. V široké nabídce modelů praček s předním a horním plněním si jistě najdete dokonalou pračku, která splní všechny potřeby vaší domácnosti.  

Předem vs. vrchem plněné pračky – shrnutí výhod a nevýhod

Není jednoduché odpovědět na otázku, jestli pračky s předním plněním perou lépe než ty s vrchním plněním. Následující tabulka vám pomůže porovnat klady a zápory obou typů, abyste si mohli vybrat tu nejlepší variantu do vaší domácnosti.
 

Vrchem plněné pračky

Klady

 • Nižší pořizovací cena
 • Snadnější přístup díky horním dveřím
 • Jednodušší domácí údržba
 • Kompatibilní s většinou pracích prostředků
 • Praktická možnost vložit nebo vyndat prádlo uprostřed cyklu

Zápory

 • Vyšší spotřeba vody a energie
 • Hlučnější s více vibracemi
 • Omezená výbava moderními funkcemi
 • Vyšší riziko poškození během praní
 • Všeobecně kratší životnost

Předem plněné pračky

Klady

 • Nízká spotřeba vody a energie
 • Pokročilejší funkce a vlastnosti
 • Lepší prací výkon 
 • Tišší chod s nižšími vibracemi  
 • Rychlejší otáčky odstřeďování pro zkrácení doby sušení 

Zápory

 • Vyšší počáteční náklady
 • Nutnost ohýbání při vkládání a vyndávání prádla
 • Vyžaduje specifické prací prostředky
 • Nelze přidávat nebo odebírat prádlo uprostřed cyklu
 • Vzduchotěsná dvířka mohou podporovat vznik plísní 

Potřebujete poradit s výběrem konkrétní pračky do své domácnosti? Přečtěte si našeho průvodce nákupem.

 

Nejčastější otázky

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které si zákazníci při výběru nové pračky kladou.

Proč si pořídit předem plněnou pračku?

Pračka s předním plněním je vhodná, pokud chcete snížit spotřebu energie v domácnosti a tím snížit výdaje. Pračky s předním plněním jsou navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu vody a zkrátily dobu sušení, což vám pomůže ušetřit čas i peníze.  
 
Jaké jsou výhody předem plněné pračky?

Pračky s předním plněním jsou vynikající v důkladném praní. Prádlo se otáčí rovnoměrněji, takže je čistší, bez pomačkání a zkroucení materiálu. Tento typ pračky také šetří vodu, pracuje tišeji a má pokročilejší funkce. 

Jaké jsou výhody vrchem plněné pračky?

Pračky s horním plněním jsou cenově dostupnější. Snadno se používají a udržují a můžete do nich přidávat prádlo uprostřed pracího cyklu. Jsou praktickou volbou pro každodenní praní. 
 
Jaký typ pračky je vhodnější pro praní choulostivého prádla?

Pračky s předním plněním jsou pro jemné prádlo vhodnější. Mírné otáčení bubnu si s těmito materiály poradí šetrněji než pohyb míchadla nebo rotoru v pračkách s horním plněním. V případě praní jemného prádla, které vyžaduje zvýšenou péči, je tedy pračka s předním plněním lepší volbou. 
 
Co všechno zohledni při výběru umístění pračky?

Na pračku s předním plněním lze postavit sušičku, což je praktické v malém prostoru. Pračky s horním plněním potřebují více prostoru do výšky a nelze je stohovat, na což je třeba myslet, pokud máte doma omezený prostor.