Jak si zorganizovat šatník – chytrá řešení pro sezónní výměnu oblečení

Míváte při změně ročního období pocit, že nemůžete ve skříni najít nic, co byste si ráno oblékli? Na podzim s klesající teplotou toužíme zabalit se do něčeho teplého. Táhne nás to k pohodlným svetrům a měkkým šálám. Naopak s blížícím se létem jednotlivé vrstvy postupně odkládáme. Poradíme vám, jak si jednoduše uspořádat šatník do každé sezóny.
 
Jako bonus znovu objevíte oblečení, na které jste už dávno zapomněli. Kdysi oblíbeným kouskům vdechnete nový život a konečně darujete oblečení, které už nenosíte. Uvidíte, jak pořádek ve skříni uvolní i vaši mysl.

An organized wardrobe showing dresses and jackets

Výhody uspořádaného šatníku – není to jen o oblečení 

V kontextu uspěchaného světa se může zdát poněkud banální řešit, v jakém stavu je váš šatník. Když se nad tím ale zamyslíte, uklizený šatník může přinést řadu výhod:

 • Jednodušší život. Představte si, že se každé ráno bez stresu obléknete, ušetříte čas a začnete den v klidu.
 • Udržitelný šatník. Zorganizováním si uděláte nejen místo ve skříni, ale také získáte přehled o tom, co všechno máte. A když víte, co máte ve skříni, dost možná se vyhnete impulzivním nákupům nových kousků. Je to krok k udržitelnějšímu životnímu stylu, kdy se rozhodujete více podle potřeb než podle trendů. Ty se totiž střídají rychleji než roční období. 
 • Duševní klid. Šatník, ve kterém nejsou žádné zbytečnosti, je také forma sebepéče. Dobře zorganizovaný prostor přispívá k harmonii v domácnosti a vnitřní klid. 

Jak uspořádat šatník podle sezónnosti

Než učiníte první kroky k odstranění chaosu a lepší organizaci šatníku, promyslete si strategii a počítejte, že vám to zabere nějaký čas. Vyhraďte si proto deštivé odpoledne a pusťte se do toho. Od horních polic po všechna ramínka ve skříni.

Roztřiďte letní a zimní oblečení

Jako byste posílali své oblečení na dovolenou – váš zimní kabát nepotřebuje sdílet prostor s letními šaty. Už jen toto základní rozdělení dodá vašemu šatníku řád a výrazně usnadní ranní přípravy bez ohledu na počasí.

Vezměte do ruky každý jednotlivý kousek svého oblečení a rozhodněte, jestli ho nosíte v zimě, nebo v létě. Poté zkontrolujte, jestli nepotřebuje vyprat nebo opravit.

Oblečení, které není špinavé, ale potřebovalo by jen osvěžit, nemusíte prát v běžném programu, ale místo toho použijte parní program. Rychlejší variantou je napařovač oděvů.  

Klasické kousky, které můžete nosit po celý rok 

Jarní a podzimní období, kdy je počasí mírné, vyžaduje flexibilnější šatník. Při třídění svého oblečení myslete tedy i na sekci univerzálních kousků, které zvládnou střídavě teplé i chladnější dny.

Lehké bundy, bavlněné šály a pohodlné džíny lze snadno vrstvit a měly by mít místo ve vašem šatníku po celý rok. 

Jak uspořádat šatník z pohledu barev, střihů a materiálů

Když si oblečení rozdělíte podle barev, pomůže vám to při výběru outfitu. Jsou dny, kdy se budete cítit spíše na jasné, zářivé barvy. Jindy budete hledat spíše základní, neutrální odstíny.

Když se postavíte před šatník uspořádaný podle barev, váš zrak okamžitě padne na oblečení, které si chcete vzít na sebe. Pro barevné vzory a potisky vyhraďte samostatnou část.

Chytrý způsob, jak si ráno rychleji vybrat oblečení z podobných materiálů, je mít ho blízko sebe. Uložte k sobě například vlnu a kašmír. Myslete ale na to, že tento druh materiálu je nutné složit do police, nikoli zavěsit. 

Uložte doplňky tak, abyste je měli na očích

Je až s podivem, kolik doplňků během let dokážeme nasbírat. Jsou malé a snadno se v neuspořádaném prostoru ztratí.   
Uložte své doplňky správně a uvidíte, jak snadné bude jimi doplnit outfit. Správný detail totiž dokáže oživit okoukaného oblečení.

Výsuvné zásuvky, rozdělovače a speciální věšáky na pásky a šátky jsou praktická řešení a při reorganizaci šatníku k nezaplacení. Pomáhají totiž vytvořit přehledný systém, kde je vše na očích.

Když budete kabelky pečlivě ukládat, vydrží vám déle. Můžete si pořídit speciální vložky, díky nimž si kabelky udrží svůj tvar, a měkké úložné sáčky, které ochrání choulostivý materiál nebo zajistí, aby se na kůži neprášilo. Popruhy pečlivě složte a skryjte do hlavní přihrádky na zip.

Sluneční brýle a šperky se skvěle hodí do úložných boxů. Bývají stohovatelné, zasouvají se pod zavěšené oblečení nebo je lze snadno umístit na polici.

Jak zorganizovat šatník efektivně – 5 jednoduchých nápadů

Volné místo je vzácná věc. Můžete ho ale získat správně zorganizovaným šatníkem.

Přišel čas využít všechny police, zásuvky i spodní část skříně. Dobrým řešením úložného prostoru jsou bambusová ramínka a úložné koše z recyklovaného plastu.  

 1. Používejte kvalitní neklouzavá ramínka a pro ty stará drátěná, která nedrží tvar, najděte jiné uplatnění – mohou totiž ničit vaše oblečení. Zvažte používání multifunkčních ramínek, na která můžete zavěsit více oděvů a mít tak oblečení uspořádané a nepomačkané.
 2. Využijte prostor pod zavěšeným oblečením a pořiďte si výsuvné zásuvky nebo úložné koše.
 3. Pro skladování obuvi nebo doplňků se skvěle hodí vertikální organizéry a police nade dveřmi.
 4. Rozdělovače do zásuvky dají řád malým předmětům. Přetvořte svou sbírku šál, pásků, kravat a šperků z chaosu na pestrou přehlídku.
 5. Zamyslete se nad tím, jestli můžete využít stávající předměty k jinému účelu – stará knihovna nebo žebřík opřený o stěnu mohou posloužit jako botník nebo místo pro uložení vašich oblíbených svetrů. 

Jak vdechnout svému oblečení druhý život

Při úklidu svého šatníku možná objevíte mnoho zapomenutých kousků. Dejte jim znovu šanci. Zapomenutá šála, odložená blůza nebo ukrytý svetr se můžou stát hvězdou vašeho nového outfitu. Zkuste jiné kombinace nebo přidejte doplňky. Stačí málo a okoukané oblečení bude vypadat jinak a můžete ho znovu zařadit mezi oblíbené kousky.

Napadlo vás třeba vyměnit si sezónní oblečení s někým blízkým? Jiný pracovní oblek nebo skvěle padnoucí kalhoty mohou být tím, co právě teď do svého šatníku potřebuje.

Všichni máme ve skříních oblečení, které jsme koupili impulzivně, a skoro je nenosíme. Pošlete ho dál, někomu, kdo ho bude s láskou používat.

Co s přebytečným oblečením? Prodat, recyklovat, darovat

Věděli jste, že na skládkách každý rok skončí 92 milionů tun textilního odpadu?

Při reorganizaci šatníku a třídění nepotřebných věcí myslete na to, že co je pro jednoho zbytečné, druhý velmi rád využije. Své oblečení darujte nebo recyklujte – ale nikdy nevyhoďte.

Dokonce i prodej oblečení, které jste si koupili a už ho nechcete, je lepší řešení, než ho vrátit do obchodu. Podle reportáže BBC Earth je větší pravděpodobnost, že takové oblečení skončí na skládce, než že si ho v obchodu koupí někdo jiný.

Nadační obchody a obchody s vintage módou vždy rády přijmou oblečení, které už nechcete. Odložené oblečení můžete také proměnit v něco jiného. Mohla by se z vašich starých šatů stát sukně? Nebo z obnošených džínů stylové šortky na příští léto?

Recyklace, nové využití a výměna je cesta zodpovědného přístupu, která vás vyvede z nekonečného cyklu nakupování nových věcí.

Jak si zorganizovat šatník s ohledem na životní prostředí

Organizace šatníku není jen o tom najít to nejlepší místo pro každý kousek svého oblečení. Správná péče a uložení pomáhají předcházet opotřebení a prodlužují životnost oděvů.

 • Při nakupování volte přírodní materiály. Jsou pohodlnější a šetrnější k naší přírodě. Zvažte také nákup oblečení od značek, které při výrobě dbají na klimatickou zodpovědnost.
 • Kvalita je vždy víc než kvantita. Investujte do nadčasových kousků a vytvořte si z nich základ svého šatníku. Ten potom můžete nekonečně kombinovat. Usnadníte si každodenní rozhodování o tom, co si vzít na sebe, a budete mít menší potřebu nakupovat další oblečení.
 • Čtěte štítky na oblečení s informacemi pro správné ošetření. Podle nich pak volte na svých chytrých pračkách ten nejvhodnější program, který zároveň ušetří energii. Například oblečení z podobného materiálu perte společně v eko pracím cyklu. Je to přístup, který ocení váš šatník i planeta.
 • Oblečení, které jste měli jednou na sobě, ale ještě není špinavé, můžete osvěžit v parním programu své pračky. Pára oděvy osvěží, aniž by zbytečně zatěžovala materiál. Tím prodloužíte jejich životnost a ušetříte spoustu vody.
 • Pokud potřebujete odstranit odolné skvrny, zkuste použít přírodní suroviny, které běžně máte v kuchyni, a vyčistit v ruce místo praním v pračce.

Organizace šatníku je víc než pouhé přeskládání oblečení. Používání chytrých úložných řešení a recyklace nebo darování již použitých věcí přispívá k tomu, že se ve svém domově budete cítit uvolněně a spokojeně.