Desatero pro správnou péči o vaše oblečení   

Objevte nejlepší způsob péče o oblečení, aby vám vydrželo co nejdéle jako nové. 

Čas od času na nás z rohu skříně vykoukne starší kousek oblečení, který jsme kdysi milovali a který teď vypadá značně opotřebovaně – barvy už nejsou tak zářivé, látka je trochu vytahaná a tu a tam zůstala skvrna. Všechny tyto nedostatky jsou spíš důsledkem péče než obnošení.

Správná péče o oblečení není jen o touze vypadat a cítit se dobře. Správná péče prodlužuje životnost oblečení a přispívá k udržitelnému životního stylu. Poradíme vám 10 základních pravidel, jak správně zacházet se svým oblečením, abyste ho mohli nosit déle a šetřili tak peníze i životního prostředí.

Folded clothes together with hanging clothes

 

1. Prací symboly – číst štítky na oblečení se vyplatí

Každý materiál se ošetřuje jinak. Klíčem k tomu, aby vaše oblečení vypadalo stále skvěle, je nutné znát potřeby konkrétní látky.

Pro ochranu jasných barev, důkladné praní nebo odstranění skvrn je důležitá správná teplota. Horká voda dokáže zatočit s bakteriemi, studená zase ochrání jemné látky a zachová zářivé barvy.

Před každým praním si proto přečtěte pokyny k praní na štítku u oblečení. U přírodních materiálů, jako je len, to platí dvojnásobně. 

Tento jednoduchý krok vám pomůže zvolit správnou teplotu a vhodný prací cyklus. Když se budete řídit uvedenými symboly, vaše oblečení vám vydrží déle.

2. Umění třídit oblečení

Správně roztřídit oblečení před praním není jen základní postup pro správnou péči, ale také ideální způsob, jak zapojit celou rodinu do domácích povinností.
 
Podle údajů na štítcích roztřiďte prádlo do těchto kategorií: bílé, tmavé, světlé a oblečení určené k chemickému čištění.
 
Dále ho rozdělte podle typu látky. Když budete prát podobné druhy materiálů společně, odstraňování skvrn, ochrana barev a péče o jemné prádlo bude mnohem účinnější. Platí to hlavně pro objemné zimní svetry, bavlněná trička a košile.

3. Odstraňování skvrn – pracujte lokálně

Při odstraňování skvrn je třeba jednat rychle. Starší skvrny jdou totiž vyčistit mnohem hůře.

Řešte skvrny okamžitě, a to s použitím přírodních odstraňovačů skvrn. Pro odolné skvrny vyzkoušejte směs octa a sody v poměru 1 : 1. Vzniklou pastu naneste na skvrnu, nechte působit, pak jemně vyčistěte a opláchněte studenou vodou. Přírodní prostředky jsou účinný a ekologický způsob péče o prádlo.

Pro větší pohodlí můžete mít po ruce ultrazvukové pero na odstraňování skvrn. Je to snadný způsob, jak předejít tomu, aby vám skvrny zničily vaše oblíbené oblečení.

4. Méně praní může znamenat lepší péči

Ne každé oblečení musíte po jednom použití hned prát. Džíny, svetry nebo kabáty mohou být stále čisté, i když jste je oblékli už několikrát.

Chytré pračky s parními programy nabízejí možnost důkladného a šetrného osvěžení. Je to ideální řešení pro oblečení, které ještě nepotřebuje vyprat v úplném pracím cyklu.

Méně častým praním ušetříte čas, který byste u pračky strávili, a navíc šetříte energii i vodu. Pokud hledáte cesty, jak vaše oblečení udržet déle jako nové, toto je velmi efektivní způsob.

5. Nepřeplňujte pračku – snažte se o optimální množství

Málo zaplněná pračka zbytečně plýtvá vodou, příliš náplně zase škodí prádlu i spotřebiči. Pokud chcete správně pečovat o oblečení, je důležité najít střední cestu. 

Prádlo v přeplněné pračce se nikdy důkladně nevypere. Navíc se zvyšuje opotřebení materiálů, protože jednotlivá vlákna se o sebe při praní mnohem více třou. Z prádla se také může nedostatečně vyplavit prací prostředek. Pro dokonalé výsledky praní je důležité najít správné množství prádla pro vaši pračku.
 
Optimální náplň zabírá zhruba tři čtvrtiny bubnu, tzn. nechte mezi oblečením a vrchem bubnu volný prostor přibližně na výšku dlaně. Takové množství umožní prádlu volně se při praní pohybovat.

6. Vyberte správný program

Volba programu je důležitá, ovlivňuje opotřebení a zvyšuje spotřebu. Příliš dlouhá doba pracího cyklu zvyšuje opotřebení oblečení a spotřebovává zbytečně moc energie, kterou musíte platit a která má negativní dopad na životní prostředí.

Dopřejte svému oblečení ideální péči v moderních pračkách. Ty jsou vybavené chytrými funkcemi, které automaticky upravují délku cyklu a spotřebu vody a energie podle každé náplně.

7. Dávkujte správné množství pracího prášku

Příliš mnoho pracího prostředku může při praní způsobit nadměrné pěnění, které špínu zachytí v oblečení a voda ji nedokáže odplavit pryč.
 
Za špatně vypraným prádlem tedy může být příliš mnoho pracího prostředku. Abyste měli prádlo vždy čisté, přečtěte si doporučené dávkování na vašem pracím prostředku a držte se toho.  
 
Mějte na paměti i to, že výběr pracího prostředku ovlivňuje i druh pračky, který vlastníte. Jiný typ patří do praček s předním plněním a jiný do praček s vrchním plněním
 
Tyto znalosti vám pomohou pečovat o vaše oblečení správně a udržet ho déle jako nové.

8. Usnadněte si žehlení

Aby vaše oblečení vypadalo vždy svěže a upraveně, je dobré používat žehličku nebo napařovač oděvů. 
Než začnete, ujistěte se na štítku u oblečení, že materiál je vhodný k žehlení. A samozřejmě dodržujte doporučenou teplotu. Žehličky a napařovače používejte vždy tak, jak výrobce uvádí ve svých návodech.

Zorganizujte si žehlení, aby vás nestálo zbytečně moc času:

  • Oblečení si roztřiďte podle typu látky. Urychlí to celý proces, protože nebudete muset během práce neustále měnit teplotu žehličky.
  • Připravte si k ruce nádobu s destilovanou vodou, abyste ji mohli během žehlení pohodlně doplňovat.
  • Začněte žehlením jednoduchých kusů, jako jsou trička nebo povlaky na polštáře. Postupně se propracovávejte ke složitějšímu oblečení. Když budete systematičtí, budete mít hotovo raz dva.
  • Některé kusy oblečení možná vyžehlit vůbec nepotřebují. Zkuste prádlo poskládat hned, jakmile sušička dokončí svůj cyklus. Na ještě teplé látce jemné pomačkání jednoduše vyrovnáte dlaní.

9. Péče o prádlo zahrnuje i správné uložení

Aby oblečení vypadalo dlouho dobře, potřebuje prostor. Přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí nebo vlna, milují chladné, suché a dobře ventilované místo. Nejsou tu vystaveny riziku vzniku plísní a až pro ně příště sáhnete na ramínko, nebudou zmačkané.

Objemné kusy oblečení, jako jsou svetry, mohou snadno ztratit svůj tvar, a proto by měly být složené. Jiné naopak vyžadují pověsit na dřevěná nebo polstrovaná ramínka.

Udělejte si čas a zorganizujte si šatník. Zbavíte se nepotřebných věcí a v uklizené skříni snadno a rychle najdete to, co právě hledáte.

10. Chraňte své oblečení před vlhkostí

Ve vlhkém prostředí se rychle objevuje největší nepřítel oblečení – plíseň. 
 
Ujistěte se, že je váš šatník dostatečně větraný a občas v něm nechte otevřené dveře. Před uložením oblečení vše důkladně vysušte.
 
Jistotu suchého prádla vám zaručí inovativní sušičky. Jsou navržené tak, aby dokonale vysušily všechny druhy textilií a pomohly vám udržet šatník v perfektním stavu.

Abyste zajistili správnou péči každému kousku oblečení, roztřiďte prádlo podle typu materiálu a vyberte vhodný program.

Když dbáte na to, aby vaše oblečení vydrželo co nejdéle v dobrém stavu, pomáháte tím zároveň vytvářet zdravé životní prostředí pro vás i celou vaši rodinu.