Seznam úkolů pro úklid vašeho domova – snadné kroky ke spokojené a zdravé domácnosti

Domov je středobodem našeho života. Je to stabilní a bezpečné útočiště pro celou naši rodinu. V čistém a uklizeném domově se cítíme pohodlně a dokážeme si v něm odpočinout. Sestavili jsme pro vás seznam úkolů pro úklid každé místnosti, díky kterému si snadno vytvoříte voňavý, zdravý a komfortní prostor, ve kterém se všichni budou cítit dobře.

S tímto praktickým návodem můžete zapojit i ostatní členy domácnosti a proměnit nenáviděný úklid v příjemnou rodinnou aktivitu.


A person cleaning the house with a vacuum cleaner and a dog laying beside

Do úklidu zapojte celou rodinu

Jsou to právě společné okamžiky – rodinná dovolená nebo večeře – které drží každou rodinu pohromadě. Když si z úklidu domácnosti uděláte společnou aktivitu, nebude všechna práce jen na vás. Harmonický domov bude společným dílem.

Rozdělte jednotlivé úkoly členům domácnosti podle jejich schopností a zájmů, aby se na čistém domově mohl podílet každý.

Naše seznamy úkolů a tipy na úklid domácnosti vám pomohou celý proces zorganizovat.

Naučte členy domácnosti uklízet tak, aby je to bavilo

I běžný domácí úklid může být příležitost k učení. Naučte své děti spolupracovat a další důležité dovednosti, které se jim v životě budou hodit. Buďte kreativní a vypěstujte v dětech pozitivní zkušenost, že úklid domácnosti může být zábava.

Důležité je načasování. Kdy je pro vás ten nejlepší čas pustit se do praní, vysávání, úklidu koupelny a dalších domácích povinností? Je to spíš páteční podvečer, předtím než si sednete společně k televizi nebo vám vyhovuje víc úklid v sobotu dopoledne po snídani?

Pusťte si k tomu hudbu. Rodinný playlist plný energetické hudby dokáže z úklidu udělat zábavu. Pokud by vaši teenageři preferovali při úklidu spíš ticho, vyměňte hudbu za audioknihu nebo zajímavý podcast, které vám při monotónních povinnostech budou dělat společnost.

Zapojte hravost. Kdo dokáže sesbírat všechno Lego za 5 minut? Kdo nejrychleji roztřídí prádlo? Nebo po domácnosti poschovávejte několik malých odměn a z úklidu udělejte hledání pokladu. Když povinnosti proměníte v zábavu, členové domácnosti se rádi přidají. 

Realistický rozpis úklidu a budování pozitivních návyků

Základem čistého domova je harmonogram úklidu. Váš čas je vzácný. S naším rozpisem domácích povinností zvládnete úklid, i když máte rušný život.

7 každodenních činností, které vám zjednoduší život

Naučte se každý den udělat několik malých činností, abyste na konci týdne nemuseli trávit tolik času úklidem. Těchto sedm zvyků zabere jen několik minut, které ale přinesou velkou změnu.
 

 1. Dejte nádobí do myčky. Snažte se nenechávat špinavé nádobí povalovat po kuchyni. Místo toho ho večer dejte do myčky a ráno při snídani vyndejte čisté. Tento jednoduchý zvyk vám pomůže udržovat v kuchyni pořádek. Nejnovější chytré myčky automaticky zvolí program, který je pro danou náplň nejvhodnější. Spuštění programu můžete naplánovat na noční hodiny, kdy bývají ceny energie nižší.

 2. Použijte koš na prádlo. Povzbuďte členy rodiny, aby špinavé oblečení dávali přímo do koše na prádlo a nenechávali je ležet na podlaze v pokoji. Některé oblečení možná nemusíte ani prát, stačí jen přírodním odstraňovačem skvrn fleky ručně vyčistit. Jiným věcem může prospět parní cyklus v pračce, který čistí a osvěžuje s nižší spotřebou energie.

 3. Vyneste odpad. Odpadky z kuchyně vynášejte každý den, zabráníte tím vzniku zápachu a udržíte v kuchyni čerstvý vzduch.

 4. Utřete povrchy. Udržujte svůj domov hygienicky čistý a po každém vaření otřete kuchyňskou linku. Umyjte dřez a zkontrolujte, že v odpadu nezůstaly zbytky jídla. Často perte utěrky, abyste zabránili množení bakterií.

 5. Otřete sprchové dveře. Používejte utěrky z mikrovlákna nebo stěrku, snížíte tím usazování vodního kamene a skvrn od mýdla. Úklid koupelny na konci týdne tak bude mnohem jednodušší.

 6. Drobnosti na jednom místě. Jak často hledáte klíče, peněženku, sluchátka nebo brýle? Ukládejte tyto věci hned po příchodu domů do misky a až je budete potřebovat, budete vědět kam sáhnout.

 7. Průběžný úklid odložených věcí. Úklid odložených věcí v hlavních obytných místnostech vám nezabere více než pár minut denně. Díky tomu se nepořádek nehromadí a na konci týdne bude velký úklid o to snazší. 
   

Harmonogram týdenního úklidu

Vytvořte si harmonogram týdenního úklidu, který bude nejlépe zapadat do života vaší rodiny. Pracovní dny jsou většinou vyplněné povinnostmi, školou a kroužky. Vyhraďte si pro vysávání, utírání prachu a úklid méně rušné dny.

Nezapomeňte povinnosti rozdělit mezi členy domácnosti. Takto by mohl vypadat úklid během týdne:

 • Vysávání. Moderní chytré vysavače vám velmi zjednoduší čištění frekventovaných míst v domácnosti, tvrdých podlah i koberců. Efektivně odstraní prach i špínu ze všech typů povrchů.
 • Utírání prachu. Pravidelně otírejte police, povrchy stolů i elektroniku.
 • Společné prostory. Celá rodina se bude cítit příjemněji, když budou společné prostory jako obývací pokoj a kuchyň uklizené.
 • Úklid koupelny. Na tento úkol asi nebude mnoho dobrovolníků, přesto je důležité si na něj vyhradit čas a celý prostor důkladně vyčistit.
 • Výměna povlečení. Jednou týdně, případně jednou za dva týdny, byste měli vyměnit povlečení a zajistit si tak zdravý spánek.
 • Kuchyňské spotřebiče. Povrch spotřebičů pravidelně otírejte, aby se na něm neusazovala mastná špína a aby mohly bezchybně fungovat. Udělejte pořádek v chladničce a veškeré staré jídlo recyklujte.
 • Vynesení odpadků. Vyneste odpadky ze všech košů a nádoby vymyjte. Separovaný odpad třiďte do zvláštních nádob. Je to snadný způsob, jak pečovat o naše domovy i o celou planetu.
 • Praní. Pračku zapínejte, až když se buben naplní. Chytré pračky a sušičky vám umožní odložit start spotřebiče na dobu, kdy je cena energie nižší.

Měsíční úklid zahrnuje náročnější domácí práce

Každý měsíc věnujte čas větším úkolům – mytí oken, okenních rámů a rámů obrazů, vytřiďte oblečení ve skříni, vysajte nábytek, utřete prach z osvětlení a důkladně vyčistěte troubu a chladničku.

Při péči o spotřebiče si přečtete jejich návod k použití a využijte jejich samočisticí technologie. Zjednodušíte si tím práci. 

Jak vám seznam úkolů pomůže zjednodušit si domácí úklid

Seznamy úkolů, které jsme pro vás sepsali, jsou jednoduché plány činností, které vám zajistí čistou domácnost. Pomohou vám zdánlivě náročný úklid rozdělit do menších celků a zefektivnit práci.

Ujistěte se, že každý kout vašeho domova dostane péči, jakou si zaslouží. Seznam úkolů je cesta, jak rychle zvládnout nudné rutinní úkoly a získat více času na chvíle strávené s rodinou a přáteli.

 

Váš seznam úkolů pro úklid koupelny

Začněme s místností, která zabere nejvíce času: s koupelnou. Provedeme vás jejím důkladným úklidem, abyste nic nevynechali.

 • K odstranění plísní z obkladů a spárovacích hmot použijte čisticí prostředek na koupelny.
 • Otřete vodovodní baterie, sprchové hlavice a další armatury, abyste zachovali jejich lesk a odstranili zbytky vody a mýdla.
 • Nevyhýbejte se důkladnému čištění toalety. Čistič záchodové mísy a trocha píle udělají zázraky.
 • Vysajte prach z podlahy v koupelně a vytřete ji mopem. Vyhněte se přípravkům se silnými chemikáliemi a volte raději ty s přírodním složením. Věděli jste, že mytí takovou běžnou věcí v domácnosti, jako je ocet, zaručí vynikající výsledky?
 • Povrchy, umyvadla a odtoky čistěte správným přípravkem, zejména pokud máte v koupelně materiály, jako je mramor nebo přírodní kámen. Nezapomeňte otřít zrcadla a skříňky.

Váš seznam úkolů pro úklid ložnice

Ložnice je vaše útočiště. Aby se vám v ní dobře spalo, je důležité v ní mít pořádek. Díky našemu seznamu bude vždy čistá.

 • Čisté povlečení udělá obrovskou změnu. Naučte se měnit povlečení alespoň jednou týdně, abyste si zajistili útulné a čisté prostředí pro spánek.
 • Udržujte noční stolky a komody bez nepořádku. Nechte se zlákat minimalistickým přístupem, úklid je díky němu rychlý a snadný.
 • Pod postelí a nábytkem v ložnici se rád skrývá prach a další nečistoty. Pravidelně tato místa vysávejte, abyste udrželi alergeny pod kontrolou.
 • Udržujte pořádek ve skříni a ukládejte čerstvě vyprané oblečení na své místo.
 • Otřete zrcadla a podle potřeby vyměňte filtr v čističce vzduchu.

 
Váš seznam úkolů pro kuchyni

V kuchyni se odehrává rodinný život. Je to místo pro vaření i setkávání. Udržujte ji hygienicky čistou.

 • Pravidelně otírejte pracovní desky a varné plochy. Mějte po ruce rozprašovač naplněný univerzálním prostředkem, který účinně odstraní mastnotu a rozlité tekutiny.
 • Aby byly spotřebiče v dobrém stavu, otírejte je. Spoustu času vám ušetří i samočisticí funkce, které má již mnoho moderních spotřebičů. Nezapomeňte na odstraňování vodního kamene z varné konvice, čištění filtrů odsavače par, doplnění soli v myčce a vysypávání zbytků kávy z kávovaru.
 • Často vyprazdňujte odpadkové koše, abyste předešli nepříjemným pachům. Recyklujte plasty, sklo, kovy a papír a přispějete tak k udržitelnějšímu životnímu stylu.
 • Umyjte dřez a vodovodní baterii, abyste odstranili bakterie a jiné choroboplodné zárodky.
 • Každý týden projděte lednici a odstraňte prošlé potraviny. Uvolníte tím místo pro čerstvé a zdravé jídlo. Pokud je to možné, zbytky jídla kreativně využijte.
 • Věnujte čas pravidelnému úklidu podlahy v kuchyni a nepřehlížejte místa, kde jedí nebo tráví čas domácí zvířata. Zajistíte si tím zdravé a bezpečné prostředí. 

Obývací pokoj, jídelna a chodba – seznam úkolů pro úklid sdílených prostor

Společné prostory ve vaší domácnosti, jako je jídelna, obývací pokoj nebo chodby, pravidelně uklízejte. Ušetříte si tím čas během velkého úklidu.

 • Udržujte prostor pro odkládání bot, kabátů a dalších venkovních věcí uklizený, abyste si vytvořili přehledný a příjemný vstup do domu.
 • Utřete prach ze všech povrchů a vysajte podlahy, koberce a předložky.
 • Ukliďte z místností předměty, které do nich nepatří. Uspořádejte hračky a časopisy a použijte jednoduchá úložná řešení, jako jsou volně stojící kontejnery a koše, do kterých můžete nepoužívané předměty uložit.
 • Vysajte pohovky a křesla pomocí správných nástavců, abyste se dostali do štěrbin a odstranili zvířecí chlupy.
 • Zajistěte dobrou kvalitu vzduchu otevřením oken nebo použitím čističky vzduchu. Nezapomeňte v případě potřeby vyměnit filtry.
 • Otřete od prachu dekorace a knihy, prach na policích a zalijte rostliny.

 

Terapeutické účinky úklidu domácnosti

Je známo, že úklid domova je určitá forma terapie. Přispívá k tomu, že se cítíte dobře, a pomáhá vašemu duševnímu zdraví. Záměrná a vědomá činnost s opakujícími se pohyby vám dává pocit kontroly a může snížit hladinu stresu a úzkosti.

Dokončení úkolů, jako je úklid šatníku nebo umytí kuchyňské linky, ve vás vyvolá pocit dobře odvedené práce. Budete s cítit mnohem lépe a radostněji.
 

Dělejte to jinak – uklízejte svůj domov ekologicky

Naučte se uklízet svůj domov s ohledem na přírodu a vytvořte pro svou rodinu ještě zdravější prostor. Pro začátek můžete začít těmito jednoduchými kroky:
 

 • Používejte biologicky odbouratelné čisticí prostředky, které v místnosti nezanechávají nepříjemný zápach. K ekologickému čištění používejte prostředky, které máte nejspíš doma, jako je ocet, soda bikarbona a citronová šťáva.
 • Pokud váš starý spotřebič dosloužil, zvažte investici do chytrého domácího spotřebiče. Změna, kterou do vašeho domova přinese, je obrovská. Ekologickou stopu své domácnosti výrazně snížíte se spotřebiči s dobrým hodnocením energetické úspornosti.
 • Objevte způsoby, jak doma ušetřit energii. Zkontrolujte například nastavení teploty na chladničce a seznamte se s energeticky úspornými funkcemi jednotlivých domácích spotřebičů.
   

Efektivní úklid domácnosti, do kterého se zapojí celá rodina, začíná dobrým plánem. Ušetřete svůj čas, rozdělte úkoly a vytvořte si čistý a zdravý domov společně. Nový přístup se rychle naučíte a z čistého prostředí budete mít radost všichni.