Jednoduché tipy, jak ušetřit energii a využít své spotřebiče na maximum

Naučte se jednoduché kroky, které vám pomohou šetřit energii, využít potenciál vašich spotřebičů na maximum a snížit spotřebu energie. Aniž byste museli slevit ze svého pohodlí.

Každodenní kolotoč povinností nedává moc prostoru sledovat, kolik energie spotřebiče spotřebují. Nejdůležitější pro vás je, že vám ti hlavní domácí pomocníci, jako je myčka, trouba a chladnička, pomáhají zvládat každodenní povinnosti o něco jednodušeji. A přitom jsou to právě oni, kdo má na svědomí velkou část našich účtů za energie.


Woman loading an Electrolux washing machine

Ušetřete doma energii – 4 tipy, díky kterým poznáte rozdíl

Řiďte se našimi tipy na úsporu energie a pomozte nám společně vytvořit lepší budoucnost pro naše děti a vnoučata.

1. Pořiďte si energeticky úsporné spotřebiče

Až vaše staré spotřebiče doslouží, zvažte, jestli by nebylo výhodné pořídit si nové, v energeticky úsporné variantě. Přestože pořizovací cena může být o něco vyšší, v budoucnu se vám to vrátí v podobě nižších účtů za energie. 
Orientujte se podle energetické třídy. Energetická úspora je hodnocená od A po G, přičemž ty nejvíce úsporné modely mají označení A+++.

2. Zapínejte spotřebiče v době, kdy je elektřina levná

Zjistěte u svého distributora, kdy je cena elektřiny nejnižší. V dnešní době nabízí mnoho dodavatelů energie aplikaci, ve které snadno zjistíte, kdy je nejefektivnější zapnout myčku, pračku nebo sušičku.
Naplánujte si například spuštění myčky na noční hodiny, kdy jsou často ceny energie nižší.

3. Naučte se využívat všechny možnosti svého spotřebiče

Od našich spotřebičů očekáváme vždy perfektní výkon. Věnujte proto čas přečtení návodů k použití. Naučíte se z nich ovládat všechny funkce, které vám pomohou ušetřit energii a zajistí pokaždé skvělé výsledky.

Některé pračky nabízejí například krátké parní cykly, které jsou ideální pro nezašpiněné a málo nošené oblečení a oproti standardnímu cyklu výrazně ušetří spotřebu vody.

4. Používejte ekologické programy, které sníží spotřebu energie

Začněte u svých praček a myček používat ekologické programy. Jsou nastavené tak, aby používaly nižší teplotu vody a šetřily tak energii nutnou k jejímu ohřevu. Ekologické programy jsou ideální pro středně znečištěné prádlo nebo nádobí. Díky delšímu cyklu zaručují stejně kvalitní výsledky, jako klasické programy. 

Jak používáním spotřebičů ušetřit v domácnosti energii

Snížit výdaje za elektřinu může být velmi snadné. Máme pro vás několik malých triků, jak při používání hlavních domácích spotřebičů lépe hospodařit s elektřinou, snížit náklady na energii a pozitivně ovlivnit životní prostředí.

Myčka – ekologické tipy pro čisté nádobí

Objevte chytré způsoby, jak při mytí nádobí snížit spotřebu energie. Zjistíte například, jak vám k dokonalému výsledku pomůže správná volba mycího prostředku nebo jak mýt nádobí s nižší spotřebou energie, a přesto mít sklenice bez jediné skvrny.

 • Používejte ekologický program: šetří vodu i energii, přestože je o něco delší, ale vaše nádobí po něm bude zářit.
 • Zapínejte jen plnou myčku: plnou myčku nemusíte zapínat tak často a ušetříte energii.
 • Oškrábejte, neoplachujte: před vložením nádobí do myčky ho neoplachujte ve dřezu. Vaše myčka si se zbytky jídla dokáže efektivně poradit.
 • Pravidelně čistěte filtr: čistý filtr prodlužuje životnost myčky a zaručuje vždy čisté nádobí.

Trouby – nejlepší způsoby, jak při přípravě jídla šetřit energii 

Ať už grilujete, nebo pečete, naše tipy na úsporu energie vám pomohou připravovat vaše oblíbená jídla a zároveň šetřit elektřinu. Zkoušeli jste už například péct více jídel najednou?

 • Vařte do zásoby: uvařte několik porcí navíc a uschovejte je v dózách v chladničce nebo mrazáku pro příště, nemusíte tak nic vyhodit.
 • Mějte teplotu pod kontrolou: ověřte si v receptu, že máte troubu nastavenou na správnou teplotu. Vyšší teplota spotřebuje více energie.
 • Při pečení neotvírejte dveře trouby: vyhněte se otevírání trouby při přípravě jídla. Unikne z ní teplo a trouba musí vynaložit více energie, aby se opět vyhřála na správnou teplotu.
 • Zapomeňte na předehřívání: moderní trouby se vyhřejí na požadovanou teplotu velmi rychle. Často tak můžete předehřívání trouby zcela vynechat a ušetřit tak energii.

Varné desky – efektivní a rychlé vaření

Využijte své varné desky na maximum a zároveň snižte spotřebu energie. Naše praktické rady pro úsporu energie vám pomohou připravit chutné jídlo a být přitom ohleduplný k životnímu prostředí.

 • Používejte pokličku: ušetřete energii tím, že hrnec přikryjete pokličkou a snížíte teplotu varné plochy.
 • Vyberte si správné nádobí: používejte hrnce s plochým dnem a pokládejte je na varné plochy stejné velikosti. Zajistíte tak rovnoměrnou distribuci energie.
 • Plánujte si vaření: připravte si suroviny dopředu a až poté zapněte varnou desku. Ušetříte energii a předejdete přehřátí dna prázdné pánve.

Chladnička – tipy na uložení surovin, které šetří energii

Najděte rovnováhu mezi čerstvými surovinami a nízkou spotřebou energie. Malé změny ve vašich zvyklostech zaručí, že bude vaše chladnička pracovat efektivněji a suroviny si udrží skvělou kondici ještě déle.

 • Zkontrolujte nastavení teploty: vždy se řiďte doporučenému nastavení teploty vaší chladničky. Nejčastější to bývá rozmezí mezi 3 a 5 °C.
 • Pravidelně chladničku myjte a odmrazujte: pravidelným čištěním a odstraňováním ledu zajistíte efektivní chod spotřebiče.
 • Zorganizujte skladování potravin: potraviny, které nejčastěji používáte, jako je máslo a mléko, uložte na snadno dostupné místo. Díky tomu otevřete chladničku na kratší dobu a ušetříte energii na opětovné vychlazení.
 • Používejte zásuvky v chladničce správně: ukládejte do zásuvek chladničky správné jídlo. Některé chladničky mají například zónu pro uložení ovoce a zeleniny, ve které se nejlépe zachovají jejich vitamíny a déle vydrží čerstvé. Předejdete tím i plýtvání jídlem.

Pračka – chytřejší spotřeba energie pro čistější oblečení

Změňte své prací návyky s našimi tipy na úsporu energie. Budete mít čisté oblečení, a navíc přispějete k ochraně životního prostředí.

 • Používejte ekologické programy: při praní běžně špinavého prádla zvolte ekologický program. Cyklus bude trvat déle, ale ušetří vodu i elektřinu.
 • Používejte správné prací prostředky: přípravky na odstraňování skvrn vám umožní prát při nižších teplotách, a přesto mít dokonale čisté prádlo.
 • Zvažte parní program: pokud máte oblečení, které ještě není třeba prát ale potřebovalo by osvěžit, zvolte parní čištění, které výrazně sníží spotřebu energie.
 • Pravidelně čistěte filtry: čisté filtry vám zaručí, že vaše prádlo bude vždy dokonale vyprané.

Sušička – tipy, jak prodloužit život vašeho oblečení

S těmito jednoduchými triky můžete sušit oblečení v sušičce a přitom ušetřit energii.

 • Pokud je to možné, sušte oblečení na vzduchu: sušení oblečení na vzduchu je snadná cesta, jak ušetřit energii. Pokud potřebujete zrychlit proces, začněte sušit prádlo na vzduchu a až poté použijte krátký sušicí program.
 • Vyberte správný program: pro optimální spotřebu energie si vždy vyberte program, který odpovídá tomu, co chcete vysušit. Jemnější kousky oblečení, jako je hedvábí nebo spodní prádlo, se mohou snadno zničit, a proto vyžadují nižší teploty. Nejnovější chytré sušičky prádla dokáží upravit čas a spotřebu energie podle toho, co zrovna sušíte.
 • Pravidelně čistěte filtry: nejmodernější sušičky vám dají vědět, když je třeba filtry vyčistit. Jedině čisté filtry zaručí dobrou cirkulaci vzduchu a efektivní sušení.

Malé změny, které v domácnosti zavedete, mohou ušetřit energii a pomoci chránit životní prostředí. Zodpovědné použití našich domácích spotřebičů, jako je například volba ekologických programů u myčky, a snižování spotřeby energie může být přínosem pro celou společnost.

Tipy pro úsporu energie u malých spotřebičů

Energii můžete ušetřit i při každodenním používání malých domácích spotřebičů. Vyzkoušejte tyto drobné, ale efektivní tipy:

Vařte vodu v rychlovarné konvici efektivně a ušetřete
Vařte jen takové množství vody, které plánujete použít. Při vaření je energeticky úspornější ohřívat vodu v hrnci, než do hrnce nalít horkou vodu z konvice.

Pro rychlé vaření s minimální spotřebou energie použijte mikrovlnnou troubu
Pro vaření malých porcí nebo ohřátí zbytků použijte energeticky úspornější mikrovlnnou troubu.

Objevte výhody pomalého hrnce
Pomalé vaření je jedním z nejchutnějších způsobů přípravy jídla. Navíc je to efektivní způsob, jak při vaření ušetřit energii.

Při vysávání myslete na spotřebu energie
Pravidelně vyprazdňujte sběrnou nádobu na prach nebo vyměňujte sáčky, aby váš vysavač vždy správně fungoval. Myslete i na pravidelnou výměnu filtrů. Akumulátorové vysavače můžete nabíjet v době, kdy je nízká cena energie, typicky večer nebo v noci.

Dýchejte čistý vzduch s čističkou vzduchu
Umístěte svou čističku vzduchu do středu místnosti, daleko od zdí a rohů, aby kolem ní mohl dobře cirkulovat vzduch. Zajistíte tak její optimální výkon.

Volba energeticky úsporných spotřebičů, dodržování rad a tipů pro úsporu energie v domácnosti a drobné změny, které při používání spotřebičů zavedeme, nám pomáhají vytvořit z našich domovů udržitelnější místo a přispívají ke snížení výdajů za energie.