Jak se přírodní cestou zbavit zápachu v chladničce

Už se vám někdy stalo, že jste otevřeli chladničku a ovanul vás nevábný zápach? Nejste jediní. Zápach v chladničce není jen nepříjemný. Může signalizovat, že je na čase váš spotřebič důkladně vyčistit. Ať už cítíte nepříjemný zápach ryb, nebo zkyslého mléka, pomůžeme vám se ho zbavit. 

A man opening a refrigerator

Nejčastější důvody, proč to ve vaší chladničce nevoní

Zbytky jídla, zapomenuté nádoby na jídlo z restaurace, potraviny s prošlou dobou spotřeby, to všechno se může podílet na zápachu ve vaší chladničce. Suroviny se pomalu rozkládají a uvolňují se z nich nepříjemné vůně.

Když budete chladničku pravidelně čistit, utírat rozlité potraviny a drobečky, připravíte bakterie a plísně o živnou půdu. A jsou to právě ony, kdo za zápachem stojí. I v zásuvce na zeleninu se mohou ležet zapomenuté potraviny, které pomalu hnijí.

Někdy se může stát, že nepříjemnou vůni způsobuje problém s chladničkou, například poškozené těsnění. Kontrolujte pravidelně dveře, jestli se v těsnění neobjevily praskliny. V takovém případě těsnění vyměňte nebo si rezervujte servis a nechte výměnu na odborníkovi.

9 účinných způsobů, jak se zbavit zápachu v chladničce

Chladničku byste měli jednou týdně vyčistit. V mezičase vám v boji se zápachem pomůže některý z následujících pomocníků. Když budete ve své chladničce udržovat čisté a zdravé prostředí, zajistíte si bezpečné jídlo pro svoji rodinu.

1. Mletá káva – přirozený lapač zápachu 

Mletá káva je známá svou schopností pohlcovat a neutralizovat pachy a je vynikajícím řešením pro odstranění pachů z chladniček. Mletou kávu jednoduše nasypte na talíř a vložte ji na 24 hodin do chladničky, abyste pachy účinně odstranili.

Kávovou sedlinu můžete poté znovu použít jako přírodní hnojivo pro domácí rostliny. 

2. Technika použitých čajových sáčků

Použité čajové sáčky mohou být při odstraňování zápachu z chladničky překvapivě účinné. Položte je v malé misce do chladničky. Čajové lístky pohlcují a neutralizují pachy a zanechávají v chladničce svěží vůni. Chcete-li prodloužit účinek, vyměňujte čajové sáčky každých několik dní.

3. Soda bikarbona, všestranný přírodní čisticí prostředek a pohlcovač pachů

Jedlou sodu můžete použít na odolné skvrny i jako přírodní deodorant. Dejte otevřenou krabičku se sodou do chladničky. Bude účinně pohlcovat pachy až tři měsíce.

4. Mocné spojení citronu, jedlé sody a soli

Z citronu, sody bikarbony a soli si vytvoříte efektivního pomocníka pro odstranění nežádoucích pachů, který vaši chladničku zároveň příjemně provoní. Kombinace je účinná i v boji s odolnými zápachy, jako je například ten rybí:

  • Citron nakrájejte na 2–3 cm silné plátky.
  • Plátky položte na mělký talířek a nasypte na ně 2–3 lžíce jedlé sody a soli.
  • Vložte do chladničky. Účinkuje až 6 dní.

Změny si všimnete už za pár hodin. Místo citronu můžete použít i pomeranč.

5. Absorpční schopnosti ovesných vloček

Možná vás to překvapí, ale ovesné vločky nejsou vhodné jen ke snídani. Výborně se budou hodit i při odstraňování zápachu v chladničce.
Ovesné vločky jsou přírodní čisticí prostředek. Pohlcují pachy, olej a tekutiny. Pro boj se zápachem stačí vložit neuvařené vločky do otevřené nádoby a tu nechat v chladničce. Oves bude nežádoucí pachy postupně pohlcovat. 

6. Vůně vanilkového extraktu

Pár kapek vanilkového extraktu udělá s vaší chladničkou úplný zázrak. Kápněte pár kapek na vatový tampon, položte ho na malý talířek a vložte dozadu do chladničky. Dočkáte se lehké, příjemné vůně. 

7. Zkroťte zápach octem

Ocet jako univerzální domácí pomocník nezatočí pouze se skvrnami. Hodit se vám bude i v boji se zápachem.
Namočte papírový ubrousek do octa a vložte ho na malém talířku do chladničky. Kyselina v octu dokáže až zázračně pohltit i odolné pachy.  
Abyste si udrželi chladničku svěží, papírový ubrousek jednou za pár dní vyměňte.

8. Zápachu se zbavíte i pomocí brambor

Také brambory účinně pomáhají proti zápachu z chladničky. Díky své porézní struktuře fungují jako pohlcovač pachů. Oloupejte a nakrájejte bramboru na malé kousky a vložte na malé misce do chladničky.  
Aby vaše chladnička svěže voněla, brambory denně vyměňujte.

9. Uhlí neutralizuje zápach

Dřevěné uhlí je známé svými čisticími schopnostmi a může pomoci odstranit i zápach z chladničky.  
Díky svým pórům dokáže dřevěné uhlí pohlcovat širokou škálu pachů. Umístěte dva šálky dřevěného uhlí, stejného, které používáte při grilování, do nezakryté nádoby a umístěte ji do zadní části chladničky. Nezapomeňte o něm ale říct rodině, hlavně dětem, aby si ho nikdo nespletl s jídlem.

Vyzkoušejte naše tipy a vaše chladnička si i v době mezi údržbou dokáže poradit s nežádoucími pachy. Vytvoříte si tak udržitelným způsobem zdravější kuchyňské prostředí.

5 doporučení, jak zápachu v chladničce předcházet 

Pravidelný úklid udrží interiér vaší chladničky i uložené potraviny v dobré kondici. Doporučujeme dodržovat pár praktických rad a zápach v chladničce už řešit nemusíte.

1. Důkladně chladničku vyčistěte

Pokud řešíte, jak se zbavit zápachu v chladničce, první krok je vždy důkladný úklid. Začněte tím, že z chladničky vyndáte všechno jídlo a zkontrolujete jeho dobu trvanlivosti. Prošlé produkty vyhoďte nebo zkompostujte.

Využijte tuto příležitost k tomu, abyste zjistili, co v chladničce máte a co je naopak třeba dokoupit.

Odstraňte police a zásuvky a důkladně je omyjte. Vnitřek chladničky včetně bočních stran vystříkejte vodou smíchanou s octem. Police a zásuvky vložte zpět. V tuto chvíli si můžete i prostor chladničky pohodlně uspořádat podle vašich představ.

Pokud zjistíte, že potřebujete více úložného místa, teď je ta pravá chvíle pořídit si další doplňky, které vám pomohou zachovat kvalitu vašich potravin o něco déle.

2. Naučte se pravidlo „první dovnitř, první ven“

Abyste zabránili plýtvání, starší suroviny nebo takové, které se rychle kazí, uložte dopředu. Tak je budete mít na očích a spotřebujete dřív, než se zkazí. Tento krok je více o zodpovědné spotřebě než o organizaci.

Tu je několik tipů, jak můžete v rodině snížit plýtvání potravinami a nakupovat suroviny více ekonomicky.

  • Když do chladničky ukládáte zbytky jídla nebo otevřené balení, označte si ho datem. Pak bude mnohem snazší zjistit, které jídlo už leží v chladničce déle.
  • Naučte se kontrolovat chladničku pravidelně. Díky tomu budete nejen vědět o všem, co je třeba rychle spotřebovat, ale všimnete si i prvních náznaků plísní na jídle.
  • Chladničku uklízejte každý týden v rámci vašeho pravidelného úklidu.
  • Zbytky jídla můžete skladovat v průhledných boxech. Tak ho budete mít na očích a nezapomenete ho spotřebovat.

3. Správná vlhkost prodlouží životnost surovin

Když porozumíte tomu, jak fungují speciální sekce ve vaší chladničce, a naučíte se je používat, uložené potraviny vydrží mnohem déle čerstvé.

Například zásuvky crisper jsou navrženy tak, aby vytvořily ideální prostředí pro skladování ovoce a zeleniny. Regulují hladinu vlhkosti a přebytečnou vlhkost odvádějí pryč. Tím se sníží kondenzace a zabrání se předčasnému zkažení jídla.

Zapamatujte si, že příliš mnoho vlhkosti způsobuje plíseň, v příliš málo vlhkém prostředí se zase ovoce a zelenina vysušují.

Přihrádky ve dveřích chladničky jsou nejvhodnější pro uložení dochucovadel a zadní a spodní část chladničky je vhodná pro maso a mléčné výrobky. Pro optimální skladování potravin se vždy řiďte návodem k použití. 

4. Správné uskladnění udrží potraviny déle čerstvé

Když jídlo uskladníte ve vzduchotěsných boxech nebo řádně uzavřených obalech, zabráníte tím, aby silně aromatické potraviny, jako sýr nebo cibule, ovlivnily jiné suroviny.

Správné utěsnění také pomáhá udržet vlhkost a chuť potravin a zlepšuje celkovou kvalitu a bezpečnost potravin.

Ideální je použít vakuové skladovací boxy určené přímo pro skladování jídla v chladničce. Jsou vyrobené z materiálů vhodných pro skladování potravin a výrazně vám pomohou v boji proti zápachu v chladničce. 

5. Nastavení správné teploty

Zásadní je nastavit v chladničce správnou teplotu. Pro zastavení množení bakterií byste měli mít v chladničce 4 °C a méně. Některé suroviny, jako maso, vyžadují ještě nižší teploty, okolo -2 °C , zatímco některé druhy ovoce jsou nejspokojenější v teplotách okolo 7 °C .

Nastavení chladničky každý týden v rámci úklidu kontrolujte. Pokud je v chladničce vyšší teplota, roste riziko tvorby bakterií a plísní a s nimi spojeného nepříjemného zápachu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co způsobuje nepříjemný zápach v chladničce?

Abyste se mohli zbavit zápachu v chladničce, je nejdůležitější nejprve pochopit, jak vzniká.

Zápach v chladničce obvykle způsobují bakterie nebo plísně, často v důsledku přítomnosti zkažených potravin nebo nadměrné vlhkosti. Plastové vnitřní prostory chladničky jsou k pohlcování těchto pachů náchylné.

Pravidelný úklid včetně údržby vzduchových a vodních filtrů alespoň jednou za šest měsíců je nezbytný, pokud chcete mít chladničku bez nepříjemných pachů. 

Kromě toho mnozí z nás musí při čištění chladničky pamatovat na kontrolu odkapávací misky. Miska se nachází pod chladničkou a zachycuje vlhkost z kondenzace, která může způsobovat plísně a nepříjemný zápach. 

Jak se můžu zbavit rybího zápachu?

Pokud rybu v chladničce neskladujete správně, může velmi zapáchat. Měla by být v utěsněném balení, ideálně ve vakuově uzavřeném sáčku, a uložená v nejchladnější části chladničky. Pokud ji do dvou dnů neplánujete sníst, uložte ji do mrazáku. 

Abyste se rybího zápachu zbavili, vyndejte z chladničky všechny potraviny a vytáhněte všechny police. Vnitřek chladničky umyjte roztokem vody s octem v poměru 1 : 1. Jídlo vraťte zpět a na týden dejte do chladničku misku se směsí citronu, jedlé sody a soli. Po týdnu by měl být zápach pryč.

Přirozené antibakteriální a deodorační vlastnosti citronu skvěle neutralizují i ty nejodolnější pachy a zanechávají svěží vůni.

Jak se mohu zbavit zápachu v mrazáku?

Nejprve odpojte mrazák od elektrické sítě, vyjměte z něj všechny potraviny a vložte je do kbelíku s ledem, abyste předešli jejich rozmražení. Poté smíchejte teplou vodu s jedlou sodou nebo octem, namočte do ní čistou utěrku a otřete s ní vnitřek mrazáku. Tím odstraníte případné nepříjemné pachy.

Pro svěží vůni přidejte do mrazáku kůru z citrusů, jako je pomeranč, mandarinka nebo citron. 

Mohu se limetkou zbavit zápachu v chladničce?

Určitě! Chcete-li se zbavit pachů v chladničce, vymačkejte limetkovou šťávu na hadřík nebo utěrku a otřete celý vnitřek včetně polic. Případně můžete dát několik plátků citrusu do misky a nechat ji v chladničce. Obvykle trvá několik hodin, než zaznamenáte výrazné snížení zápachu. 

Jak často mám čistit chladničku, aby nezapáchala?

Chladničku čistěte alespoň jednou za tři měsíce. Pokud si však všimnete rozlitých tekutin, drobků nebo jakýchkoliv známek kažení potravin, je nejlepší tato místa vyčistit okamžitě.

Pravidelná údržba, například otírání polic a zásuvek a kontrola prošlých výrobků, by se měla provádět každý týden. Pamatujte, že čistá chladnička lépe voní a zajišťuje zdravější prostředí pro skladování potravin. 

Mohu odstranit zápach kyselého mléka z chladničky?

Ano, zápachu zkyslého mléka v chladničce se můžete zbavit.

Nejprve prošlé mléko a další zkažené věci z chladničky vychoďte. Police, kde skladujete mléko, vyčistěte směsí vody a octa v poměru 1 : 1 nebo jedlé sody smíchané s vodou.

Po vyčištění umístěte do chladničky nádobu s dřevěným uhlím, kávovou sedlinou nebo se směsí citronové šťávy a jedlé sody, které přetrvávající pachy pohltí.

Tyto přírodní deodoranty účinně neutralizují a odstraňují zápach kyselého mléka.